Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ABD istihbaratı: Kuzey Akım Boru çizgilerine sabotajı Ukrayna yanlısı bir küme düzenlemiş olabilir

ABD istihbaratı: Kuzey Akım Boru çizgilerine sabotajı Ukrayna yanlısı bir küme düzenlemiş olabilir

SoleKinG SoleKinG -
10 0

Rus gazını Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım Boru çizgilerine yönelik sabotajlar ile ilgili ortaya yeni sav atıldı. ABD merkezli New York Times gazetesi, ABD’li yetkililer tarafından incelenen yeni istihbaratta geçtiğimiz sene Rus gazını Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım Boru sınırlarına yönelik sabotajların muhtemelen Ukrayna yanlısı bir küme tarafından düzenlendiğinin öne sürüldüğünü söz etti.

“Ukrayna devletinin karıştığına dair kanıt yok”

Haberde, ABD’li yetkililerin Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky yahut üst seviye yardımcılarının sabotaja karıştığına yahut faillerin rastgele bir Ukrayna hükümet yetkilisinin talimatıyla hareket ettiğine dair hiçbir delil olmadığını belirttiği tabir edildi.

“Failler ve ilişkiler hakkında çok bilinmeyen var”

ABD’li yetkililerin failler ve ilişkiler hakkında bilmedikleri çok şey olduğunu söz ettikleri aktarılan haberde, yeni toplanan istihbaratın kümenin Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e muhalif olduklarını gösterdiği lakin kümenin üyelerini ve operasyonu kimin yönettiğinin yahut finansman sağladığının bilinmediği aktarıldı. 
ABD yetkililerin istihbaratın niteliğini, nasıl elde edildiğini yahut içerdiği delillerin gücüne ait rastgele bir ayrıntıyı açıklamayı reddettiği söz edilen haberde, yetkililerin operasyonun Ukrayna hükümeti yahut onun güvenlik servisleriyle ilişkili bir vekil güç tarafından kayıt dışı yürütülmüş olabileceği ihtimalini açık bıraktığı ancak bahiste kesin sonuçların olmadığını söyledikleri aktarıldı.

“Sabotajcılar Ukrayna ve Rus asıllı olabilir”

ABD’li yetkililerin akında Rus hükümetinin parmağı olduğuna dair rastgele bir ispat bulamadıklarını söyledikleri aktarılan haberde, yetkililerin sabotajcıların büyük ihtimalle Ukrayna yahut Rusya asıllı ya da ikisinin bir kombinasyonu olduğuna inandıkları ve olaya hiçbir ABD yahut İngiltere vatandaşının karışmadığını belirttikleri tabir edildi.
ABD’li yetkililerin patlayıcıların büyük ihtimalle askeri yahut istihbarat servisleri için çalışıyormuş üzere görünmeyen tecrübeli dalgıçların yardımıyla yerleştirildiğini söyledikleri aktarılan haberde, yetkililerin faillerin geçmişte hükümet tarafından eğitim almış olmalarının mümkün olduğunu tabir ettikleri belirtildi.

Ne olmuştu

Kuzey Akım Botu sınırlarına saldırı
Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru sınırlarında 26 Eylül’de patlamalar sonucu 4 noktada gaz sızıntısı meydana gelmişti. Almanya, Danimarka ve İsveç olayla ilgili farklı soruşturmalar başlatmıştı. İsveç olayın sabotaj olduğuna açıklamıştı. Sabotajı kimin ve kimlerin düzenlediği hala bilinmiyor.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir