Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Birliş Arap Emirliğinden Deprem Bölgesine 60 Uçak Dolusu Yardım Gönderildi

Birliş Arap Emirliğinden Deprem Bölgesine 60 Uçak Dolusu Yardım Gönderildi

SoleKinG SoleKinG -
12 0

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde Türkiye ve Suriye’ye 60 yardım uçağı gönderdiği bildirildi. Ülkenin resmi ajansı WAM’da yer alan habere nazaran, BAE, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere insani yardımlarını sürdürüyor. BAE Savunma Bakanlığı tarafından 7 Şubat’tan itibaren sarsıntı bölgelerine yardım için başlatılan “Yiğit Süvari 2” operasyonu kapsamında bugüne kadar Türkiye’ye 30, Suriye’ye 30 olmak üzere toplam 60 yardım uçağı gönderildi.

Depremzedelere hava yoluyla gönderilen 1375 tonluk insani yardımlar, besin ve tıbbi materyaller ile çadırlardan oluştu. BAE’den bölgeye giden arama kurtarma takımı de Fransız takımla birlikte 2 genci enkazdan kurtarmayı başardı.

BAE’nin sarsıntı bölgesindeki arama kurtarma takımları çalışmalarına devam ediyor.

BAE’den Türkiye’ye yardımlar

Depremin meydana geldiği 6 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak taziye dilekleri ve dayanaklarını bildiren BAE Devlet Lideri Pir Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın talimatıyla, BAE Silahlı Kuvvetleri, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri ve Milletlerarası İşbirliği Bakanlığı, Khalifa bin Zayed Al Nahyan Vakfı ve BAE Kızılayı tarafından tıpkı gün başlatılan müşterek operasyon kapsamında, tonlarca insani yardım Türkiye’ye getirilmişti.

BAE Devlet Lideri Al Nahyan, 7 Şubat’ta yaptığı açıklamada, sarsıntı nedeniyle Türkiye’ye 50 milyon dolar (yaklaşık 942 milyon TL) nakdi yardım yapılacağını duyurmuştu. BAE Kızılayının, Türkiye ve Suriye’ye takviye için başlattığı “İyilik Köprüleri” yardım kampanyası kapsamında, iki hafta müddetle Abu Dabi ve Dubai’deki merkezlerde nakdi ve birebir yardımlar toplanacak.

Ayrıca BAE ulusal hava yolu şirketi Emirates, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere acil yardım materyali ulaştırmak için Dubai’den İstanbul’a hava köprüsü kurmuştu. BAE, Gaziantep’in İslahiye ilçesinde 4’ü ağır bakım olmak üzere 54 yataklı sahra hastanesini de sarsıntıdan etkilenenlerin hizmetine açmıştı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir