Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Çin, koronavirüs önlemleri nedeniyle tutuklananları özgür bırakacak

Çin, koronavirüs önlemleri nedeniyle tutuklananları özgür bırakacak

SoleKinG SoleKinG -
13 0

Koronavirüs pandemisine karşı uzun bir müddettir “sıfır vaka” siyaseti uygulayan ve sonrasında geri adım atmaya karar veren Çin, bir karar daha aldı.

Pekin idaresi, önlemleri ihlal ettikten sonra tutuklananların özgür bırakılacağını duyurdu.

Kovuşturmaların sonlandırılması talep edildi

Hükümet, mahallî idarelere, mahkemelere, emniyet güçlerine ve gümrük ünitelerine gönderdiği talimatta Hudut Sıhhati ve Karantina Yasası uyarınca uygulanan kısıtlamaların 8 Ocak’ta kaldırılmasının akabinde, koronavirüs irtibatlı isimli kovuşturmaların sonlandırılmasını istedi.

Tutuklananlar hür bırakılacak

Talimatta, salgın önlemlerini ihlalden tutuklanan zanlıların, “zamanında ve uygun şekilde” salıverilmesi gerektiği belirtildi.

Sınırlarda karantina ve denetim önlemlerinin bundan bu türlü isimli olarak ele alınmayacağının vurgulandığı talimatta, ilgili ünitelerin müsamaha ve cezalandırmama siyaseti izlemesi önerildi.

Çin’in dikkat çeken sıkı önlem uygulamaları

Ulusal Sıhhat Komitesi, 26 Aralık’ta koronavirüsün 8 Ocak 2023’ten itibaren “A kategorisi salgın hastalık” olarak ele alınmasına son verileceğini bildirmişti.

AA’nın haberine nazaran, kelam konusu uygulama, lokal idarelere salgın önlemlerine uyulması için isimli yaptırım dahil sert önlemler alma yetkisi tanıyordu.

Uygulama kapsamında karantinayı ihlal eden, yakın temasları konusunda yanlış bilgi veren yahut sıhhat görevlilerinden bilgi saklayan şahıslar tutuklanıyor ve haklarında isimli soruşturma başlatılıyordu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir