Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. EYT düzenlemesi Meclis’te kabul edildi! Kimler emekli olabilecek, birinci maaş ne vakit?

EYT düzenlemesi Meclis’te kabul edildi! Kimler emekli olabilecek, birinci maaş ne vakit?

SoleKinG SoleKinG -
12 0

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, gündemin birinci sırasına alınarak TBMM’de görüşüldü ve kabul edildi.

Emekliliğin önü açılmış oldu

Teklifin yasalaşmasıyla birlikte 17 Ağustos 1999 sarsıntısının akabinde yürürlüğe giren kanun ile getirilen emeklilikte yaş şartı, prim gün sayısı ve hizmet yılını dolduranlar açısından kaldırılarak, yaş sebebiyle emekli olamayanların emekliliğinin önü açılmış oldu.

Kimler emeklilik dilekçesi verebilecek?

EYT teklifinin TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında açıklanan bilgilere nazaran; SSK’dan 1 milyon 661 bin, BAĞ-KUR’dan 88 bin 626, Emekli Sandığı’ndan ise 496 bin kişi emeklilik şartlarını yerine getirmiş bulunuyor. EYT yasası Resmi Gazete’de yayımlandığı günden itibaren emeklilikle ilgili şartları sağlayanlar emeklilik dilekçesi verebilecek.

EYT’li birinci maaşı ne vakit alacak?

Mart ayında emeklilik dilekçesini verenler, Nisan ayı prestijiyle emekli maaşını almaya hak kazandı. Emekli olduktan sonra birebir iş yerinde 10 gün içinde tekrar işe başlayan çalışanlar için patrona yüzde 5 toplumsal güvenlik dayanak primi indirimi sağlanacak.

Kaynak: Dünya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir