Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İklimlendirme kesimi ocakta 525,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi

İklimlendirme kesimi ocakta 525,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi

SoleKinG SoleKinG -
10 0

Türkiye iklimlendirme endüstrisinin ihracatı, ocak ayında geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 14,7 artarak 525,4 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bilgilerine nazaran, ocakta iklimlendirme kesiminin dış satımı bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 14,7 artarak, 525,4 milyon dolar olarak gerçekleşti.

En fazla dış satım Almanya’ya yapıldı

Ocakta en fazla ihracat 59,9 milyon dolar ile Almanya’ya yapıldı.

Almanya’yı, 39 milyon dolar ile Rusya, 36,6 milyon dolar ile Birleşik Krallık, 34,6 milyon dolar ile İtalya takip etti. En çok ihracat yapılan başka ülkeler ise Fransa, İspanya, Polonya ve Irak oldu.

En fazla ihracat yapan vilayet İstanbul

İklimlendirme kesiminde en fazla ihracat yapan vilayet 196,7 milyon dolar ile İstanbul iken İstanbul’u, 62,3 milyon dolar ile Manisa, 49,6 milyon dolar ile Kocaeli, 37,8 milyon dolar ile İzmir ve 37,4 milyon dolar ile Bursa takip etti.

Yüzde 2,7’lik pay

TİM bilgilerine nazaran, bölüm, ocakta ülkenin toplam ihracatından yüzde 2,7 hisse aldı.

Ocak ayında 525,4 milyon dolarlık ihracat

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Lideri (İSİB) Mehmet Hakkı Şanal, İklimlendirme dalı olarak ocak ayında 525,4 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi.

“En büyük maksadımız dış ticaret fazlası veren bölüm olmak”

Bünyemizde kurduğumuz Dış Ticaret İstihbarat Merkezinden gelen raporlar ve ihracatçılarımızdan aldığımız görüşler doğrultusunda yurtdışı ticaret heyetlerinden, fuar iştiraklerine, alım heyetlerinden yurtdışı eğitim -B2B görüşmelerine kadar 30’u aşkın faaliyetin planlamasını yaptık ve hayata geçiriyoruz.

Şu ana kadar yurt dışında Slovakya, Moskova ve Suudi Arabistan’da 3 adet fuara ihracatçılarımızla birlikte katıldık. Ayrıyeten bu hafta İsrail’de B2B görüşme toplantısı tertibi ile Senegal’de Ulusal İştirak tertibi yapıyoruz.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir