Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrail Genelkurmay Lideri’nden Netanyahu’ya askeri ikaz

İsrail Genelkurmay Lideri’nden Netanyahu’ya askeri ikaz

SoleKinG SoleKinG -
10 0

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sonlandıran, yargının yargıçların seçimi üzerindeki tesirini azaltan bir yasa planladıklarını duyurmuş, Binyamin Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin yargının birtakım yetkilerini Meclis’e devretmeye yönelik atakları Yüksek Mahkeme başta olmak üzere hükümet ile İsrail yargı sistemi ortasında tansiyona yol açmıştı.

Ülkede 9 haftadır her cumartesi Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesi ve sağ siyasetlerine karşı kitlesel şovlar düzenleniyor.

Başta Tel Aviv olmak üzere Hayfa, Batı Kudüs, Birüssebi ve Netanya üzere büyük kentler dahil ülke çapında onlarca noktada gerçekleştirilen şovlara on binlerce İsrailli katılıyor.

Askerler de protestolara katıldı

İsrail ordusunda misyon yapan 37 yedek savaş pilotu yargının yetkilerini kısıtlayan yasa teklifine reaksiyon maksadıyla 8 Mart’ta eğitime katılmayacaklarını bildirmişti.

İsrail basını ayrıyeten İsrail ordusunun hayattaki tüm hava kuvvetleri kumandanlarının Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant’a ‘ülkedeki gelişmelerle ilgili tasalarını lisana getiren’ ve savaş pilotlarının adımlarını destekleyen bir mektup gönderdiğini geçmişti.

Aynı halde İsrail ordusu siber kuvvetlerine bağlı ortalarında albay, yarbay ve tümgenerallerin yer aldığı 150 kadar işçinin yargı düzenlemesi durdurulmazsa bir sonraki eğitimlere katılmayacağı bildirilmişti.

İsrail ordusundaki farklı kuvvet ve birliklerden kimi yedek askerler de yargı düzenlemesine karşı eğitimlere katılmayacağı istikametinde açıklamalar yapmıştı.

Buna karşılık Başbakan Netanyahu, yedek askerlerin kararına reaksiyon göstererek ordudaki talimlere katılmayı reddetmelerinin ‘varoluşsal tehdit’ oluşturduğunu söylemişti.

“İsrail ordusunun operasyonel kabiliyetine ziyan verebilir”

İsrail basınına yansıyan haberlere nazaran Genelkurmay Lideri Herzi Halevi, ortalarında savaş pilotları ve siber güvenlik uzmanlarının da yer aldığı yedek askerlerin hükümetin yargı düzenlemelerini münasebet göstererek eğitimlere katılmayı reddetmesi hakkında Başbakan Netanyahu ile konuştu.

Netanyahu’ya bu mevzudaki tasalarını ileten Halevi,

Orduda hizmeti reddetmenin yayılmasından ve askerliği reddetme konusundaki tartışmalardan çok telaşlıyım. Bu, İsrail ordusunun operasyonel kabiliyetine ziyan verebilir.

ifadelerini kullandı.

Halevi’nin tıpkı taraftaki uyarıyı Savunma Bakanı Yoav Gallant ile de paylaştığı kaydedildi.

Başbakanlık, Savunma Bakanlığı yahut ordudan basına yansıyan haberlere ait açıklama yapılmadı.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir