Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. İZAYDAŞ’ın 80 milyon TL’lik yatırımı yıl sonuna hazır

İZAYDAŞ’ın 80 milyon TL’lik yatırımı yıl sonuna hazır

SoleKinG SoleKinG -
19 0

Belma A. ÖZGEN

İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, 80 milyon TL’lik güç dönüşüm tesisi yatırımlarını yıl sonunda tamamlamayı planladıklarını açıkladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraki olarak 1996 yılından bu yana faaliyet gösteren İZAYDAŞ’ın Genel Müdürü Muhammet Saraç, yaza deneme üretimine başlayacakları ve yıl sonunda bitirmeyi öngördükleri ATY (Atıktan Türetilmiş Yakıt) tesisi yatırımları ile endüstriden gelen atıkları işleyeceklerini belirtti.

Muhammet Saraç, burada işlenen atıkları belirli bir nem ve güç homojen hale getirip çimento fabrikalarına yakıt olarak satacaklarını, bunun alternatif bir yakıt olması nedeni ile de hizmet alacak firmalara ‘yeşil mutabakat’ manasında avantaj sağlayacağını söyledi.

Ekipmanların siparişlerinin yapıldığını, hatta kiminin hazır olduğunu söyleyen Muhammet Saraç, bu yatırımın Kocaeli’ye de büyük bir avantaj sağlayacağına inandıklarını söyledi. Muhammet Saraç, “Belediyenin topladığı iri hacimli atıklar var. Masa, sandalye üzere mobilya eserleri mesela. Onların alınıp, ufalanıp güce dönüştürülme işi de ATY tesisimizde yapılacak, burada pahalandırılacak.

Zaten bu türlü bir gereksinimin olması biraz da önümüzü açtı” dedi. Kocaeli’de üretilen evsel atıkları tertipli depolama alanlarında bertaraf ettiklerini anlatan Muhammet Saraç, her gün bin 800 – 2 bin ton civarında çöp geldiğini ve bunların sistemli depolama alanında depolandığını söyledi. Evsel atıkların yanı sıra İzmit Körfezi’ne giren gemilerden kaynaklı ‘gemi atıklarını’ da İZAYDAŞ’ın topladığını söyleyen Muhammet Saraç, İzmit Körfezi’ne yılda 10 bin civarında gemi girdiğini ve bu gemilerin faaliyetlerinden çıkan her türlü atığı İZAYDAŞ’ın topladığını söyledi.

Derince Limanı’ndaki arıtma tesisinde ‘gemi atıkları’nı ayrıştırdıklarını belirten Muhammet Saraç, uygun olan sıvı atıkları ise İzmit’teki sıvı yakma tesisinde yakıp buradaki yakıt gereksinimini da karşıladıklarını, böylelikle güç alanında değerli bir geri dönüşüm yaptıklarını belirtti.

Sanayi atıklarının yüzde 90’a yakını

Marmara’dan Kocaeli’de 2 bine yakın sıhhat kuruluşundan 10 bin ton tıbbi atığın İZAYDAŞ tarafından toplandığını anlatan Muhammet Saraç, kelam konusu atıkların kendi sterilizasyon tesislerinde sterilize edilip bertaraf edildiğini belirtti.

Evsel atık, deniz atıkları ve tıbbi atık bertaraf işlerini Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ihale ile yalnızca İZAYDAŞ’ın yaptığını söyleyen Muhammet Saraç, aldıkları sanayi atıklarının yüzde 60’a yakınının Kocaeli’den, yüzde 90’a yakını Marmara Bölgesi’nden, yüzde 15’i kadarını ise Türkiye’nin geri kalan bölgelerinden aldıklarını kaydetti.

Tehlikeli atıklardan güç üretiyor

Muhammet Saraç, “Burada bir tehlikeli atık yakma tesisimiz var, bu atıkların uygun olanları alınıp yakılıp güce çevriliyor. Yakmaya uygun olmayan yani içinde güç olmayan atıklar da burada sonuncu depolama alanlarımızda bertaraf ediliyor. Bu hizmet tüm Türkiye’ye verildiği için Türkiye’nin endüstrisinde ve etraf kesiminde ismimiz yani markamız çok önemli” dedi.

Üretilen güç YEKDEM kapsamında satılıyor

1997 yılından beri yakma tesisinde güç üretimi olduğunu, burada 5 megawatt’lık heyeti bir gücün olduğunu belirten Muhammet Saraç, yıllık 17 milyon kWh üretim olduğunu söyledi.

Evsel atıkların yarısının organik olduğuna dikkat çeken Muhammet Saraç, kelam konusu atıklar için hazırlanan tabanda kalan organik atıkların, havasız ortamda çürüyüp bir gaz oluşturduğunu, gazın oradan alınmaz ise patlama riskinin olduğunu söyledi. Bu tip gazların denetim edilmez ise çok tehlikeli olduğunun altını çizen Muhammet Saraç; “Bu metan içerikli gazı oradan almak gerekiyor. Ozon katmanına ziyan vermemesi için direk atmosfere atamayacağınız bir gaz bu. Zira metan gazı ozon katmanı için karbondioksite göre 21 kat daha tehlikeli” dedi.

Yeterince gaz oluşunca onu alıp güç ürettiklerini anlatan Muhammet Saraç, o gazdan da çok fazla güç üretimi yaptıklarını anlattı. Kelam konusu gazdan üretilen gücün YEKDEM kapsamında teşvik ile satılan, bedelli bir güç olduğuna dikkat çeken Muhammet Saraç, biyogaz tesislerinde ise pazardan gelen meyve zerzevat atıkları, çim ya da firmalardan gelen bozuk besinlerin işlenip hem güç hem gübre üretimine katkı sağladığını söyledi.

Yuvacık Barajı ile içme suyu arıtma tesisi ortasında yer alan ve heyeti gücü 2,3 megavatt olan hidroelektrik santralinde yılda 10 milyon kWh güç ürettiklerini anlatan Muhammet Saraç, geçen yıl ortalama 70 milyon kWh üretim yaptıklarını, bunun da 100 bin nüfuslu bir yerin evsel muhtaçlığını karşılar nitelikte bir güç üretimi olduğunu belirtti.

Kaynak: Dünya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir