Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Sarsıntı turisti korkutmadı Türkiye’ye talep sürüyor

Sarsıntı turisti korkutmadı Türkiye’ye talep sürüyor

SoleKinG SoleKinG -
9 0

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılara karşın Türkiye’ye turist gelmeye devam ediyor. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) İdare Heyeti Lideri Firuz Bağlıkaya, sarsıntıda yaşanan acıların tanımı ve telafisinin imkânsız olduğunu, lakin ellerinden geldiği ölçüde sarsıntıdan etkilenen insanlara dayanak vermelerinin büyük ehemmiyet taşıdığını söz etti.

Firuz Bağlıkaya, zelzelenin etkilediği kentlerin, bilhassa iç turizm pazarında kıymetli yere sahip olduğunu aktararak, gastronomi ve kültür cinslerinin vazgeçilmez destinasyonlarının sarsıntılarda büyük yara aldığını, bu yaraları el birliği ile sarmak, bölgeyi eski haline getirmek için çalışacaklarını vurguladı. Yaşanan yıkım nedeniyle sarsıntı bölgesindeki vilayetlerin bir kısmında turizm hareketlerinin başlamasının biraz vakit alacağını belirten Bağlıkaya, “Büyük kayıplar yaşadığımız bu süreçte turizmin güzelleştirici gücüne ve ekonomik katkısına da çok muhtaçlığımız bulunuyor.

Bu bakımdan turizmin, sarsıntı bölgelerindeki yaraların sarılmasında büyük rol oynaması ve kentlerimizin turizmle yine toparlanması için var gücümüzle çalışacağız.” diye konuştu. Sarsıntının 2023 turizm amaçlarına tesirine ait soru üzerine Bağlıkaya, “Yaşadığımız bu büyük felaketin turizm bölümüne yansımalarını önümüzdeki günlerde daha net göreceğiz.

Bu manada ITB Berlin turizm fuarında gerçekleştireceğimiz temaslar ve yapacağımız görüşmeler büyük ehemmiyet taşıyor.” sözlerini kullandı. TÜRSAB Lideri Bağlıkaya, zelzelelerin üzerinden çok uzun bir müddet geçmediğini, acıların da endişelerin da çok yeni olduğunu, yalnızca vatandaşların değil, komşu ülkelerin de kıymetli pazarlardaki konukların de sarsıntıların şokunu yaşadığını söyledi.

“Deprem bölgesi dışında iptaller yaşanmadı”

Turizme ve döneme dair yorum yapmak için çok erken olduğunu belirten Bağlıkaya, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yurt dışındaki tıp operatörlerimizden gelen bilgilere nazaran rezervasyonlarda az da olsa bir duraksama mevcut. Fakat tabloyu daha net görebilmek için biraz beklememiz gerekiyor. Almanya’nın başşehri Berlin’de gerçekleşecek olan ITB Berlin fuarında döneme dair daha güçlü bilgilere ulaşacağımızı umuyorum.

Türkiye’nin klâsik olarak en yüksek turizm potansiyeline sahip olduğu pazarlardan ilgi devam ediyor. Bu bağlamda Avrupa’da Almanya, Rusya, İngiltere, Polonya, Hollanda üzere ülkelerden gelen rezervasyon talepleri öne çıkıyor.” Bağlıkaya, yerli turistin yaptığı erken rezervasyon iptaline yönelik soruya, “Deprem bölgesindeki kentlerimize yönelik rezervasyonlarda yaşanan iptaller dışında bir iptalden bahsetmek mümkün değil” cevabını verdi.

7-9 Mart’ta Almanya’da gerçekleştirilecek ITB Berlin Fuarına iştiraklerine değinen Bağlıkaya, global turizm sanayisinin gelişimine sağladığı katkı ve oluşturduğu iş hacmi dikkate alındığında dünyanın en kıymetli turizm fuarı olarak kabul edilen ITB Berlin Fuarı’na TÜRSAB olarak kendi stantlarıyla katıldıklarını, 2022 yılı prestijiyle 5,6 milyon konuk ağırladıkları Almanya pazarında üyelerin iş hacmini yükseltmeyi ve ülkenin pazar hissesini artırmayı hedeflediklerini lisana getirdi.

Üyelerimizden aidat alınmasın

Firuz Bağlıkaya, zelzele bölgesindeki üyelerden bu yıl aidat alınmaması için Cumhurbaşkanlığına yazı yazdıklarını anlatarak, idarenin, bölge BTK’larının, kontrol takımlarının sarsıntı vilayetlerindeki tespit çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Bağlıkaya, zelzele bölgesindeki seyahat acentelerini desteklemeye, bölge turizmini ayağa kaldırmaya yönelik çalışmaları sürdüreceklerini belirtti.

Kaynak: Dünya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir