Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türk Kızılay zelzele bölgesinde yaraları sarıyor

Türk Kızılay zelzele bölgesinde yaraları sarıyor

SoleKinG SoleKinG -
8 0

Türk Kızılay’dan yapılan açıklamaya nazaran, beslenme hizmetini, farklı noktalara yerleştirdiği aşevleri, taşınabilir mutfakları ve ikram araçlarıyla yürüten kurum, Türkiye Afet Müdahale Planı ile verilen uyum misyonuyla Afet Beslenme Platformu üyesi kurum ve STK’lerle günlük 3 milyondan fazla bireye sıcak yemek ulaştırıyor.

Kızılay koordinesinde, Afet Beslenme Kümesinde yer alan kurum, kuruluş ve derneklerin kapasiteleriyle bölgede, afetin 16. gününde 5 aşevi, 86 ikram aracı, 375 taşınabilir mutfak, 41 taşınabilir fırın ve 22 sahra mutfağıyla hizmet veriliyor.

Afet bölgesindeki aşevleri ve taşınabilir beslenme araçlarından günde üç öğün olmak üzere afetin birinci gününden bugüne toplam 54 milyon 974 bin 477 kişilik beslenme dayanağı sağlandı.

Mobil sıhhat araçları hizmet veriyor

Deprem bölgelerinde 2 bine yakın profesyonel çalışanı ve 4 binden fazla gönüllüsüyle yaraları sarmaya çalışan Kızılay, zelzeleden etkilenen en ücra köylere kadar yardım ulaştırıyor. Muhtaçlık sahiplerine mutfak seti, battaniye, besin kolisi, hijyen seti, ısıtıcı, yatak, kömür, odun, soba, güçlü besin unsurları ve kıyafet yardımları taşınıyor.

Kızılay, afetin çabucak akabinde kan temini ile başlattığı sıhhat takviyesini bölgeye gönderdiği taşınabilir sıhhat araçları ile sürdürüyor.

Özellikle kırsal kesimde depremzedelerin birinci basamak sıhhat hizmeti alabilmeleri için gönderilen ve 2 tabip, 1 hemşire, 1 psikoloğun bulunduğu taşınabilir sıhhat araçlarında, muayene, kan analizi, röntgen, EKG, teneffüs işlev testi yapılabiliyor.

Çocuklar başta olmak üzere afetzedelere yönelik ruhsal birinci yardım hizmetini artıran Kızılay, alanda çalışan 5 bine yakın gönüllüsü ortasında yer alan psikolog, ruhsal danışman, rehberlik ve toplumsal hizmet uzmanlarından oluşturduğu takımlarla sarsıntı bölgesinde afet travmasının tesirlerini azaltmaya çalışıyor.

“En yakın Kızılay hizmet noktası nerede?” uygulaması devrede

Kızılay’ın, afetzedelerin hizmetlere daha süratli ve kolay ulaşabilmesi için başlattığı “Deprem bölgesinde en yakın Hizmet Noktası nerede” uygulamasıyla da 0552 168 30 86 numaralı WhatsApp sınırına pozisyonunu gönderen afetzedeler, bulunduğu pozisyona en yakın Kızılay ve öteki beslenme hizmeti veren kurum ve kuruluşların pozisyon bilgilerine ulaşabiliyor.

Kaynak: Dünya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir