Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Ülkeler tek tek yasaklamaya başladı

Ülkeler tek tek yasaklamaya başladı

SoleKinG SoleKinG -
22 0

Emre ERGÜL

TikTok… 2016’da birinci çıktığında dünya genelinde gençlerin komik görüntülerini yüklediği toplumsal cümbüş platformu olarak görülüyordu… Kısa müddette işler değişti, üç dakikaya kadar manzaralara müsaade verilen TikTok, 2021 itibariyle en çok takip edilen toplumsal medya platformu oldu. Lakin TikTok çıktığı birinci günden beri tartışmaların göbeğinde yer aldı…

İlk olarak “çocuklara zararlı” denildi. TikTok’a “güzel kadınlar” ve “yakışıklı erkekler”in “neşeli videolar” yüklemesinin bilhassa özgüven sorunu çeken çocukların psikolojisini bozacağı konuşuldu. Pedagoglar yıllarca TikTok’taki dünyanın gerçek dünyayla alakası olmadığını anlatmaya çalıştı. Biz buna girmeyeceğiz, zira bizi TikTok’la ilgili ikinci tartışma konusu daha çok ilgilendiriyor.

Kanada hükümeti: Kabul edilemez riskler taşıyor

TikTok’un sahibi Çinli ByteDance firması… Pekin merkezli şirketin, TikTok kullanıcı bilgilerini Çin idaresiyle paylaşabileceği ve hatta paylaştığı konuşuluyor bir müddettir. İşte bu yüzden TikTok kullanımının Batı’daki kamu kuruluşlarında yasaklanması isteniyor.

İlk adım Avrupa Birliği’nden geldi. Geçen yılın ortasında AB Komitesi ve AB Kurulu, çalışanlarına “Cep telefonlarınıza TikTok yüklemeyin” buyruğu verdi. Son olarak 28 Şubat’ta Avrupa Parlamentosu da emsal istikamette karar aldı. Çok değil, bir gün sonra, 1 Mart’a Kanada’dan bir haber geldi. Kanada’da TikTok’un hükümete ilişkin aygıtlara yüklenmesi yasaklandı. “Uygulama, kabul edilemez riskler barındırıyor” gerekçesiyle yasak yürürlüğe girdi.

Beyaz Saray, Kongre’yi “göreve” çağırdı

Dün sabah da Amerika’dan “anti-TikTok” açıklaması yapıldı. Hem de Beyaz Saray’dan… Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Çin üzere ülkelerin ABD’lilerin bilgilerini toplayan dijital teknoloji uygulamaları konusunda telaşlı olduklarını söyledi. Jean-Pierre, bu kapsamda TikTok’un ABD ulusal güvenliğine potansiyel tehdit oluşturabileceğini belirterek, bu konuda Kongre’yi harekete geçmeye çağırdıklarını kaydetti.

Beyaz Saray çalışanının TikTok kullanmadığını belirten Jean-Pierre, “TikTok’un sorun teşkil ettiği konusunda çok nettik” tabirini kullandı. Jean-Pierre, Lider Joe Biden’ın da bu hususta kaygılarının olduğunu lisana getirdiğini vurgulayarak, başka taraftan TikTok uygulamasını kullanan milyonlarca Amerikalı bulunduğunu bildirdi.

Jean-Pierre, TikTok ile ilgili Hazine Bakanlığına bağlı Yabancı Yatırımlar Komitesinin (CFIUS) devam eden incelemesine işaret ederek, TikTok’un ABD genelinde yasaklanıp yasaklanmayacağına ait ise yorum yapmaktan kaçındı.

Aileler dikkat… Bir çocuğun günün ortalama 75 dakikasını TikTok’ta geçirdiğini biliyor muydunuz? Uygulamada en çok kullanılan etiket de “eğlence.” Bu söz tam 535 milyar sefer etiketlendi, Tiktok’ta en çok takipçisi olan da bir İtalyan. Khaby Lame’i 154.9 milyon kişi takip ediyor.

Türkiye’de de rekor ceza aldı

Kişisel Bilgileri Muhafaza Heyeti, çocukların ferdî bilgilerinin görüntülenmesi ve müsaadesiz bilgi toplandığı gerekçesiyle TikTok’a 1 milyon 750 bin lira ceza kesti. Kararda “2021 yılı ocak ayında kapalılık siyasetinin güncellenmesi öncesinde uygulamayı kullanan 13 yaş altı çocukların şahsî bilgilerinin görüntülendiği anlaşılmıştır” denildi.

Kaynak: Dünya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir