Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. 300 teknoloji işvereni İngiltere Başbakanı’nı uyardı

300 teknoloji işvereni İngiltere Başbakanı’nı uyardı

SoleKinG SoleKinG -
20 0

İki ABD bankasının arka arda iflası, Avrupa’da birinci olarak İngiltere’de ses getirdi. Teyakkuza geçen İngiliz hükümeti acil toplantı düzenledi. Başbakan Rishi Sunak, Maliye Bakanı Jeremy Hunt ve Merkez Bankası Lideri (BoE ) Andrew Bailey ile kriz toplantısı yaptı.

Sunak toplantı sonrası SVB iflasının İngiliz bankacılık sistemine “sistematik bulaş riski” olmadığını belirtti. Başbakan kısa açıklaması sonrası ABD Lideri Joe Biden’le görüşmek üzere Washington’a uçtu. Bankaların çöküşü, İngiltere’deki 300 teknoloji firmasının işverenini da harekete geçirdi. 300 işveren, Hunt’a gönderdiği ortak mektupta Sunak’ı SVB’nin iştiraki konusunda uyardı.

Patronlar mektupta şirketlerin mevduatlarını kaybetmeleri durumunda dalın felç olacağını belirtti ve ekledi: “SVB’nin çöküşünden etkilenen firmalar, ekonomimiz için kritik değere sahip işletmelerin yanı sıra Birleşik Krallık’ta milyonlarca bireye hizmet veriyor.”

HSBC, SVB’nin İngiltere iştirakini satın aldı

Çok geçmeden, BoE, Silikon Vadisi Bankası’nın İngiltere’deki iştiraki SVBUK’nun HSBC tarafından 1 sterline satın alınması konusunda tarafların mutabakata vardığını duyurdu.

İngiliz bankalarının âlâ derecede sermayeye sahip, bankacılık sisteminin geniş çapta inanç ve sağlam olduğu belirtilen açıklamada, İngiltere Merkez Bankası, İngiliz Hazinesi ve ülkedeki kontrol kuruluşlarının mutabakatın sağlanmasında rol oynadığı vurgulandı.

Hunt da “Bu (anlaşma), müşteri mevduatlarının korunmasını ve vergi mükellefi takviyesi olmadan olağan halde bankacılık yapılabilmesini sağlıyor” sözünü kullandı. Memnunluk duyduğunu aktaran Hunt, “HSBC, Avrupa’nın en büyük bankası.

SVB’nin İngiltere müşterileri, (anlaşmanın) getirdiği güç ve emniyet nedeniyle kendilerini inançta hissetmelidir” değerlendirmesinde bulundu. İngiliz medyası, SVBUK’un 250’nin üzerinde teknoloji şirketinin finansmanını yaptığı, bankanın iflasının teknoloji şirketleri üzerinde dalga tesiri yaratabileceği belirtilmişti.

SVB Almanya için moratoryum ilan edildi

Almanya Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BaFin) SVB’nin Almanya şubesi için moratoryum ilan etti. BaFin, SVB Almanya’nın yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği belirterek bankanın varlık satışı ve ödemelerinin dondurulduğu bildirdi.

Açıklamada, BaFin kararlarının acilen uygulanabileceği lakin son formunun şimdi tamamlanmadığı kaydedildi: “SVB’nin Almanya şubesi ülkenin bankacılık kesimi için sistematik risk oluşturmuyor. Banka mevduat toplamadı. Banka kaynakları da 789,2 milyon euro.”

Kaynak: Dünya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir