Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Türkiye için dokumada 2-3 ay güçlü geçecek

Türkiye için dokumada 2-3 ay güçlü geçecek

SoleKinG SoleKinG -
21 0

Nilgün ÖZDEMİR

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 vilayetimizi etkileyen iki büyük sarsıntı, dokumacılık ve hazır giysi kesimini vurdu. Zelzele bölesindeki dokuma firmalarının bir kısmı üretimlerini askıya almak zorunda kalırken, kelam konusu tesislerin yine faaliyete geçmesi ise vakit alacak.

Örme ve dokuma kumaş alanında çalışmalarını yürüten Arta Tekstil’in Kurucu Ortağı Arif Nalbant, fabrikalarının Marmara Bölgesi’nde olduğu için zelzeleden etkilenmediğini anlatarak, afet bölgesinde yaraların sarılması, bölümlerin toparlanabilmesi için dayanaklarını sürdüreceklerini söyledi.

Pamuklu iplik üretimiyle birlikte dokuma ve örme kumaş üretiminde önemli düşüşlerin olabileceğine dikkat çeken Nalbant, “Hasar gören fabrika yapılarının inşası, makinelerin onarılarak ya da gerekirse yenilenerek, yerinden oynadığı için en azından kalibrasyonlarının yapılarak sürece alınması vakit alacak. Bu müddet zarfında tedarik zinciri aksayacağı için siparişlerde gecikmeler hatta iptaller olabilir.

Bu durum konfeksiyon dalımızı zorlayacak ancak el birliğiyle bu kuvvetli periyodun de üstesinden geleceğimize eminiz” açıklamasını yaptı. Sarsıntı bölgesinin dokuma açısından değerli ölçüde üretim yapan fabrikaların olduğu büyük bir alan olduğunu belirten Nalbant, bölgede yer alan üretim alanlarının ziyan görmesinin hem kesimi hem de istihdamı direkt olarak etkileyeceğini bildirdi.

Türkiye’nin gerek dokuma ve örme kumaş üretiminde gerekse bu eserlere boyama, baskı apre ve sanfor üzere süreçleri gerçekleştirmede büyük üretici ülkelerden olduğunu anlatan Nalbant, dünya genelinde ise 2025’e kadar her yıl yüzde 4,6 büyüme beklendiğini bildirdi. Dokumacılık bölümünün dünyada pazar büyüklüğünün 380 milyar doları geçtiğini vurgulayan Nalbant, “Bu pazardan Türkiye, değerli bir hisse alıyor. Türkiye’de giderek büyüyen dokuma ve ham hususları kesimi dış ticaret fazlası veren bölümlerden biri ve net ihracatçı yapısıyla dikkat çekiyor” dedi.

Üretim çarklarının sistemli ve sağlıklı işleyebilmesi için yetişmiş eleman ve orta eleman kasveti yaşandığını söyleyen Nalbant, günümüzde gençlerin dokuma kesimine çok fazla ilgi duymadıklarını belirtti. Dünyayı etkileyen resesyon telaşının kesimi etkilediğini, bu sebeple işletmelerin geleceğe dönük adımlar atması gerektiğine dikkat çekti.

“Tedarik sorunu ve fiyatlarda artış bekleniyor”

Kesim için pamuklu iplik ve dokuma kumaşta en büyük tedarikçilerin zelzele bölgesinde bulunduğunu hatırlatan Nalbant, “Kahramanmaraş, Gaziantep ve Malatya’daki tedarikçilerimizin fabrikalarında çok hasar olmasa bile, işçi ve aileleri meskenlerine giremediği için öteki kentlere gitmek zorunda kaldı. Bu nedenle fabrikaların verimli üretim basamağına geçmesi biraz vakit alacak.

Bu da bizim için önümüzdeki günlerde tedarik sorunu ve fiyatlarda artış mümkünlüğünü artırıyor. Gelecek süreçte konfeksiyon üreticisi olan müşterilerimizin muhtaçlığını karşılayabilmek için bir müddet ithal kumaş kullanmak zorunda kalabiliriz. Pakistan, Çin yahut Hindistan’dan ithalat da vakit alacağı için önümüzdeki 2-3 ayın şiddetli geçmesini öngörüyoruz” dedi.

“Sektörde rekabet çok sert”

Rekabetin çok sert yaşandığı bir bölüme hizmet verdiklerini anlatan Nalbant, süratli modadan teknik dokumacılığa, yeşil nesil üretimden etrafa ve tabiata saygılı sürdürülebilir üretim anlayışına, örme ve dokuma kumaş alanında güçlü ve son teknolojiye dayanan yapısıyla rakiplerinden ayrıştıklarını söyledi.

Dokuma kumaşta boya-baskı kapasitelerinin aylık 4 milyon metre olduğu bilgisini veren Nalbant, örme kumaşta ise aylık hacimlerinin 900 ton olduğunu belirtti.

Arta Tekstil’in toplam cirosunu ve ihracatını bir evvelki yıla nazaran yüzde 50 artırdığına değinen Nalbant, “Bugün kumaş pazarına baktığınızda hem Türkiye’nin hem de dünyanın önde gelen hazır giysi üreticilerine hizmet vermeye devam ederek pazardan kıymetli bir hisse alıyoruz. Süratli moda dalı dışında askeriye kumaşları alanında da faaliyet gösteriyoruz. Makine yatırımlarımız sayesinde NATO standartlarında üniformalarda kullanılan kamuflaj kumaşlarını müşterilerimize sunuyoruz” diye konuştu.

“Enerjiden alınan vergiler azaltılmalı”

Arif Nalbant, dalın güçte ve ham unsurda büyük oranda dışa bağımlı olduğumuzu, bu durumun kesim açısından kritik bir sorun olduğuna işaret etti.

Dünya genelinde yaşanan güç krizi ve güç fiyatlarındaki artışın direkt olarak bölümün işleyişini etkilediğini kaydeden Nalbant, “Bunun için uzun vadede tahliller bulmamız ve bilhassa yenilenebilir güçlere yönelmemiz gerekiyor. Bu süreçte endüstride kullanılan güçten alınan vergilerin azaltılması bizi destekleyecektir” dedi.

Bu ortada, mamul dokuma ve örme kumaş üreticisi Arta Dokumacılık, Güneş Gücü Santrali (GES) kurulumunu ağustos ayında devreye alarak elektrik üretmeye başlayacak. Kendi elektriğini üreterek karbon ayak izini ve tabiata verilen ziyanı azaltmayı amaçlayan Arta Dokuma, yeni yatırımlarıyla da dünyanın birinci beş kumaş üreticisinden birisi olmayı hedefliyor.

Dünyanın önde gelen hazır giysi üreticilerine yüksek kalitede kumaşlar tedarik eden Arta Dokuma, ayrıyeten yatırımını gerçekleştirdiği yeni rotasyon baskı sınırını da bu yılın birinci altı ayında devreye alarak müşterilerine süratli ve kaliteli eserler sunmayı amaçlıyor.

Kaynak: Dünya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir