Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. ABD raporu: Covid virüsü Çin laboratuvarından sızdı

ABD raporu: Covid virüsü Çin laboratuvarından sızdı

SoleKinG SoleKinG -
13 0

Emre ERGÜL

Aralık 2019’da ortaya çıkıp, iki yıl dünyayı esir alan Covid-19 virüsünün aslında Çin’in bir biyolojik silahı olduğu istikametindeki savlar tekrar hortladı… Lakin bu defa argümanın gerisindeki isim çok önemli: ABD Güç Bakanlığı… Bakanlığın “Covid-19 virüsü, büyük ihtimal Çin’deki bir laboratuvardan sızdı” değerlendirmesi pazar günkü The Wall Street Journal gazetesinde yer aldı… Ve ortalık karıştı.

Komisyon toplandı

Beyaz Saray yetkilileri, pazartesi günü bakanlık raporunu kıymetsiz göstermek için ellerinden geleni yaparken, rapor dün geceki ABD Temsilciler Meclisi Koronavirüs Pandemisi Altkomisyonu toplantısına damga vurdu. Çin’i pandeminin birinci gününden beri eleştiren Cumhuriyetçiler, ABD Dışişleri Bakanlığı ile FBI’ın da misal raporlar yayınladıklarını hatırlatıp, “Virüs, Çin ürünü” savlarını yineledi.

En sert reaksiyon Florida Senatörü Rick Scott’tan geldi: “Son iki yılı gerçekleri Komünist Çin için sansürlemek ve kapatmakla geçirdik. Çin şeytandır. Milyonları öldürdüler ve Çin başkanı Şi, ABD’yi imha etmek için her şeyi yapacak. Artık bu şeytani rejim sorumlu tutulmalı.”

“Çok inançlı değil”

The Hill’e konuşan ABD istihbarat yetkilileri ise Güç Bakanlığı’nın raporu için temkinli konuştu: “Rapor çok inançlı değil.” Pandemi devrinde Beyaz Saray Koronavirüs Vazife Gücü’nün başında olan Anthony Fauci de The Boston Globe’a verdiği röportajda “Virüsün doğal olarak yayıldığına dair daha çok ispat var lakin tekrar de hiçbir iddiayı görmezden gelmeyelim” dedi.

Koronavirüsü aşılarla durdurmayı hedefleyen bilim dünyası, yeni bir metodun üzerinde çalışıyor. Gürcistan’daki araştırmacılar tarafından yapılan bir sprey, güçlendirici olarak alan şahıslarda Covid enfeksiyonu riskini üç ay boyunca yüzde 86 oranında azalttı; bu da mRNA güçlendiricilerinin sağladığı muhafazanın neredeyse iki katı.

Kaynak: Dünya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir