Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Avrupa’da gigafiber için amaç 2030

Avrupa’da gigafiber için amaç 2030

SoleKinG SoleKinG -
16 0

Avrupa Birliği komiserlerinden Thierry Breton’un duyurduğu aksiyon planı, “Gigabit Altyapı Yasası Taslağı”, AB telekom düzenleyicileri kurumu için bir Gigabit Tavsiye Yönetmeliği taslağı ve telekom dalı paydaşlarının görüşüne açılacak kıymetlendirme kararlarını içeriyor.

Üç kademeli yol haritası

Avrupa Komisyonu’nun geçen hafta içinde yayımladığı hareketler için oluşturulan yol haritası temel olarak üç etaptan oluşuyor. ˜ “Gigabit Altyapı Yasası” önerisi Avrupa Parlamentosu ve Kurul tarafından incelenecek. Kabul edilirse, tüm üye devletlerde direkt uygulanabilir hale getirilecek.

Gigabit Yönetmeliği taslağı, Avrupa Düzenleyiciler Şurası (BEREC) ile iki aylık bir istişareden geçecek. BEREC’in görüşünü dikkate aldıktan sonra, kurulun en son tavsiye metni ortaya çıkacak.

Görüşler alınacak. Telekom kesiminin geleceğine ait görüşlerin alınması 12 hafta boyunca açık olacak. Komite, gelen görüşleri açıklayacak. İstişarenin sonucuna nazaran, elektronik haberleşme dalının geleceği için en uygun aksiyonlar kıymetlendirecek. Tüm bu evreler sonunda, 2030 yılına kadar Avrupa Birliği vatandaşlarının ve işletmelerinin tümünün gigabit suratında fiber internet altyapısından yararlanabilmesi amaçlanıyor

Kaynak: Dünya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir