Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Demir-çelik eserlerinde gümrük vergisi ertelendi

Demir-çelik eserlerinde gümrük vergisi ertelendi

SoleKinG SoleKinG -
10 0

Alaşımlı yahut alaşımsız demir ve çelikten yassı hadde mamullerinin 28 Ocak’ta yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla düzenlenen, 28 Şubat’ta yürürlüğe girmesi öngörülen gümrük vergisinde uygulama 1 Nisan’a ertelendi.

Resmi Gazete’nin 26 Şubat tarihli sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına nazaran, alaşımlı yahut alaşımsız demir ve çelikten yassı hadde mamullerinin menşe ülkelerine nazaran düzenlenen gümrük vergilerinin yürürlük tarihi 1 Nisan olarak değiştirildi.

Cumhurbaşkanlığı’nın 28 Ocak tarihli ithalat rejimi kararı kapsamında, 7208 ile 7212 sayılı gümrük tarife istatistik konumları (GTİP) ile 7225 ve 7226 sayılı GTİP’leri ortasında yer alan alaşımlı yahut alaşımsız demir ve çelikten yassı hadde mamullerinin gümrük vergileri, menşe ülkelerine nazaran yüzde 0 ile yüzde 20 ortasında değişen oranlarda düzenlenmişti. Kararla düzenlenen gümrük vergisi oranlarının kararın yayımını izleyen 30. gün yürürlüğe girmesi hedeflenmişti.

Söz konusu kararın taban notlarında ise birtakım üretim tesisleri için bu gümrük vergilerinin süreksiz bir mühlet yüzde 13 ve yüzde 15 olarak uygulanarak en son kullanım kararlarına tabi olması kararlaştırılmıştı.

Kaynak: Dünya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir