Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Dünya’dan 280 ışık yılı uzaklıkta gezegen keşfedildi

Dünya’dan 280 ışık yılı uzaklıkta gezegen keşfedildi

SoleKinG SoleKinG -
12 0

NASA’nın gezegen keşif uydusu Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) kullanan araştırmacılar, güneş sistemindeki en büyük gezegen Jüpiter büyüklüğünde yeni bir gezegen bulunduğunu belirledi.

“Yasak gezegen”

CNN’nin haberine nazaran, araştırmacılar, “TOI 5205b” olarak adlandırılan gezegeni boyutu nedeniyle “yasak gezegen” diye tanımladı.

Dünya’dan yaklaşık 280 ışık yılı uzaklıkta, küçük bir yıldızın etrafında dönen “sıra dışı büyüklükteki” ötegezegenin, TOI-5205 isimli kırmızı bir cüce yıldızın yörüngesinde döndüğü belirtildi.

“Jüpiter’in 4 katı büyüklüğünde”

Gökbilimciler, son yıllarda “M cüce yıldızların”, yörüngelerinde dönen gezegenlere sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu keşfetti, fakat bu kadar küçük yıldızların dev gezegenlere konut sahipliği yapmasını beklemiyordu.

Çalışma müellifi Shubham Kanodia, “Jüpiter’in yaklaşık dört katı büyüklüğündeki mesken sahibi yıldız TOI-5205, bir biçimde Jüpiter boyutundaki gezegeni yörüngesine almayı başardı ki bu hayli şaşırtan.” dedi.

Kanodia, TOI-5205b’nin varlığının kelam konusu gezegenler hakkında bilinenleri artırdığını söyledi.

“M cüce yıldızının” yörüngesinde bulunan birinci gaz devi gezegen

Gökbilimciler, geçmişte daha büyük “M cüce yıldızlarının” yörüngelerinde dönen birkaç gaz bulutundan oluşan dev gezegenler buldu, lakin TOI 5205b, düşük kütleli bir “M cüce yıldızının” yörüngesinde bulunan birinci gaz devi gezegen olarak kayda geçti.

Araştırmacılar, TOI-5205b’nin atmosfere sahip olup olmadığını tespit etmek ve nasıl oluştuğunu anlamak için James Webb Uzay Teleskobu’nu kullanarak gezegeni gözlemlemek istiyor.

Bulguları ayrıntılıca ele alan çalışma “The Astronomical Journal” isimli mecmuada yayımlandı.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir