Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Fitch’ten Türkiye iktisadı için büyüme varsayımı

Fitch’ten Türkiye iktisadı için büyüme varsayımı

SoleKinG SoleKinG -
9 0

Fitch, Global Ekonomik Görünüm Raporu’nun mart sayısını yayımladı. Raporda, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasından bu yana Fitch’in birinci kere global büyüme kestirimini yükselttiğine dikkat çekilerek kelam konusu yükselişin Çin’in Kovid-19 kısıtlamaları sonrası tekrar açılması, Avrupa doğal gaz krizinin rahatlaması ve ABD’de tüketici talebindeki dayanıklılığı yansıttığı belirtildi.

Aralık raporunda yüzde 1,4 olan global ekonomik büyüme varsayımının yüzde 2’ye çıktığı kaydedilen raporda, ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz oranlarındaki süratli artışların gecikmeli tesiriyle 2024 için büyüme beklentilerinin yüzde 2,7’den yüzde 2,4’e düştüğü tabir edildi.

İhracatın yavaşladığı vurgulandı

Raporda, Çin’in yıl başındaki Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırmasını, iş anketlerindeki süratli iyileşmelerin izlediğine işaret edilerek, 2022’de kısıtlamalar nedeniyle düşen temas ağır tüketici harcamalarının süratle toparlandığı lakin emlak bölümünün zayıf kalmaya devam ettiği ve ihracatın yavaşladığı vurgulandı.

ABD, Avro Bölgesi ve Çin’in büyüme varsayımlarında üst istikametli revizyon

Çin’in 2023 büyüme kestiriminin aralıktaki yüzde 4,1’den yüzde 5,2’ye, Avro Bölgesi’nin yüzde 0,2’den yüzde 0,8’e ve ABD’nin yüzde 0,2’den yüzde 1’e yükseltildiği bildirildi.

Fitch’in gelecek yıla ait büyüme öngörüsü ise ABD için yüzde 0,8 Avro Bölgesi için yüzde 1,4 ve Çin için yüzde 4,8 oldu.

Raporda, Avrupa gaz krizinin son aylarda hafiflediği anımsatılarak bu durumun Avro Bölgesi’nin büyüme beklentilerini güzelleştirdiğini ve temel enflasyon baskılarını düşürdüğü kaydedildi.

Resesyonun üçüncü çeyreğin sonlarında başlaması bekleniyor

ABD iktisadının, yıl başındaki güçlü istihdam ve tüketim artışıyla kısa vadede varsayım edilenden daha fazla ivme kazandığı vurgulanan raporda, hanehalkı gelir artışının devam ettiği ve pandemide oluşturulan tasarruf tamponlarının bir müddetliğine harcamaları destekleyeceği aktarıldı.

Raporda, ABD iktisadında gecikmeli de olsa bir resesyonun öngörüldüğü belirtilerek kelam konusu resesyonun üçüncü çeyreğin sonlarında başlamasının beklendiği tabir edildi.

“Fed ve ECB, enflasyonun kalıcı hale gelmesinden tasa duyuyor”

Raporda, Fed ve ECB’nin enflasyonun kalıcı hale gelmesinden daha fazla telaş duymaya başladığı anlatılarak fiyat baskılarının kaynağı olan iş gücü piyasasındaki dengesizliklerin sürdüğü anımsatıldı.

Fed faiz oranının yüzde 5,5 ve ECB’nin refinansman faizinin yüzde 4 ile haziran ayında tepe yapacağının iddia edildiği belirtildi.

Raporda, nakdî sıkılaştırmanın ABD talebini yavaşlatmasının beklenenden daha uzun sürdüğü vurgulanarak faiz artışlarının nihayetinde faaliyetlerde bir baskı oluşturacağına inanıldığı kaydedildi.

Türkiye iktisadı için büyüme tahmini

Şubat ayında yaşanan sarsıntı felaketinin Türkiye’nin kısa vadeli ekonomik şartlarında tesirli olmasının olası olduğuna işaret edilen raporda, tekrar yapılanma programlarıyla birlikte üçüncü çeyrekte büyümenin hızlanmasının öngörüldüğü vurgulandı.

Raporda, Türkiye iktisadının bu yıl yüzde 2,5 ve 2024’te yüzde 3 büyümesinin beklendiği belirtildi. Fitch daha evvel Türkiye’nin 2023 ve 2024’te yüzde 2,9 büyüme kaydedeceğini öngörmüştü.

Kaynak: Dünya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir