Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Silikon Vadisi Bankasının iflasından sonra New York borsasında düşüş

Silikon Vadisi Bankasının iflasından sonra New York borsasında düşüş

SoleKinG SoleKinG -
10 0

Kapanışta Dow Jones endeksi 340 puanın üzerinde paha kaybetti ve yüzde 1,07 azalışla 31.909,64 puana düştü.

S&P 500 endeksi yüzde 1,44 azalarak 3.861,73 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,76 kayıpla 11.138,89 puana indi.

ABD’de SVB ile ilgili gelişmelerin bankacılık bölümüne ait tasaları artırmasıyla hisse piyasalarında negatif seyir izlendi.

Tahvil durumunu yaklaşık 1,8 milyar dolar ziyanla kapatan ve 2 milyar doların üzerinde sermaye artırımına gideceğini duyurmasının akabinde paylarında sert düşüş yaşanan SVB’ye, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından kayyum atandı.

SVB’nin iflası, 2008 global finansal krizinden bu yana ABD’de kayıtlara geçen en büyük banka iflaslarından biri oldu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da SVB etrafındaki gelişmeleri görüşmek üzere finansal sistemi düzenleyici kurumların yetkilileriyle bir ortaya geldi. Yellen’ın, görüşmede, bankacılık düzenleyicilerinin mevzuya ait uygun tedbirleri alacaklarına tam inanç duyduğunu, bankacılık sisteminin dirençli kalmaya devam ettiğini ve düzenleyicilerin bu cins olayları ele almak için tesirli araçlara sahip olduğunu belirttiği bildirildi.

Makroekonomik bilgi tarafında ise ABD’de tarım dışı istihdam şubatta 311 bin kişi artarak beklentileri aşarken, işsizlik oranı yüzde 3,4’ten 3,6’ya yükseldi.

Fed’in dikkatle izlediği ortalama saatlik çıkar ise birebir periyotta yüzde 0,2 artarak 33,09 dolara tırmandı. Piyasa beklentileri ortalama saatlik yararın kelam konusu devirde ocak ayında olduğu üzere yüzde 0,3 artması tarafındaydı.

Analistler, fiyatlarda beklentilerin altında kaydedilen artışın, Fed’in faiz artırımları konusundaki agresif tavrını yine gözden geçirmesine neden olabileceğini belirtti.

İstihdam verisi sonrası para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in bu ayki toplantıda 50 baz puanlık faiz artışına gideceğine yönelik beklentiler yüzde 38’e gerilerken, 25 baz puanlık faiz artışı ihtimali yüzde 62’ye yükseldi.

Kaynak: Dünya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir