Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Nisan ayında birinci maaş için EYT’te yol haritası nasıl belirlenmeli?

Nisan ayında birinci maaş için EYT’te yol haritası nasıl belirlenmeli?

SoleKinG SoleKinG -
14 0

Türkiye Büyük Millet Meclisi, zelzele nedeniyle orta verdiği çalışmalarına yarın başlayacak. TBMM Genel Kurulu’nun gündemindeki birinci husus, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili yasa teklifi olacak. Genel Şura yarın teklifin görüşmelerine başlayacak. Görüşmelerin bir günde tamamlanması bekleniyor.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine nazaran EYT yasası bu hafta TBMM’de kabul edilirse, Resmi Gazete’de yayımlandığı günden itibaren, şartları yerine getirmiş olan bireyler emeklilik dilekçesi verebilecekler.

5510 Sayılı Kanun’a nazaran, 4A (SSK) ve 4B (BAĞ-KUR) kapsamındaki bireylerden emekli aylığı almaya hak kazananlara, emeklilik dilekçesi verdikleri tarihten sonraki ay başından itibaren aylık bağlanır.

4C (Emekli Sandığı) kapsamındaki bireylerden hala misyonda olanların aylıkları, yetkili makamdan alınan emekliye sevk onayı üzerine misyonlarıyla ilişiği kesildiği tarihi takip eden ay başından başlatılır.

Memuriyetten istifa, ihraç vs üzere her ne formda olursa olsun ayrılmış ve daha sonra SSK ya da BAĞ-KUR üzere diğer bir statüde çalışmamış olanlardan emeklilik şartlarını yerine getirmiş olanlara, emeklilik dilekçesi verdikleri tarihi izleyen ay başından itibaren aylıkları bağlanıyor.

Buna nazaran, mart ayı içinde emeklilik dilekçesi verenlerin aylıkları 1 Nisan 2023 tarihinden geçerli olmak üzere bağlanacak.

Koşulları şimdi yerine getirmemiş olan bireyler ise şartları tamamladıkları tarihten itibaren emeklilik dilekçesi verdiklerinde, dilekçeyi izleyen ay başından itibaren aylıkları bağlanacak.

İlk ödeme ne vakit yapılacak?

Mart ayında dilekçe verenler için aylık başlangıcının 1 Nisan olması, birinci emekli aylığı ödemesinin nisan ayında yapılacağı manasına gelmiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu, olağanda emeklilik müracaatlarını iki hafta içinde sonuçlandırıyor. Örneğin, 2021 yılında ortalama aylık bağlama mühleti SSK’da 15.35 gün, BAĞ-KUR’da 13.56 gün, Emekli Sandığı’nda 11.53 gün olarak gerçekleşti. Fakat, SGK tarafından 2021 yılında 312 bin 634 bireye yaşlılık, 7 bin 125 şahsa malullük aylığı bağlandı.

EYT teklifinin TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında verilen bilgiye nazaran SSK’dan 1 milyon 661 bin, BAĞ-KUR’dan 88 bin 626, Emekli Sandığı’ndan ise 496 bin kişi emeklilik şartlarını yerine getirmiş bulunuyor. Bunlardan SSK ve BAĞ-KUR’luların tamamına yakınının, Emekli Sandığı’na tabi olanların ise yüzde 25’inin çabucak emekli olacağı varsayım ediliyor.

1 Nisan’dan geçerli olmak üzere aylıklar ödenir

Mart ayında birebir anda yüz binlerce kişinin emeklilik dilekçesi vermesi durumunda, aylık bağlama süreçlerinin uzaması bekleniyor. Zira her ne kadar otomasyona geçilmiş olsa da emeklilik dilekçesi veren vatandaşların aylıkları, evrakları fizikî olarak incelendikten sonra bağlanıyor. Fakat, aylık bağlama süreci ne vakit tamamlanırsa tamamlansın, 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere aylıkları ödenir.

Kanuna nazaran, emeklilere Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda 1.100’er lira fiyatında bayram ikramiyesi ödeniyor. Bu yıl Ramazan Bayramı 21 Nisan’a rastladığından, mart ayında emeklilik dilekçesi verenler, nisan ayında 1.100 lira bayram ikramiyesi de alacaklar.

Kaynak: Dünya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir