Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Riskli bölgelerde yaşayanlara binalarını güçlendirmek için kredi

Riskli bölgelerde yaşayanlara binalarını güçlendirmek için kredi

SoleKinG SoleKinG -
13 0

Depremden etkilenen bölgelerin yine yapılanma sürecinde finansal takviye paketleri ve krediler açıklanmaya başlandı.

“Bina Güçlendirme Kredisi”

Yaşar Üniversitesi İşletme Fakültesi İktisat Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serpil Kahraman, zelzele bölgelerinin yanı sıra riskli bölgelerdeki vatandaşların da yararlanabileceği “Bina Güçlendirme Kredisi”ni gündeme getirdi.

2 sene geri ödemesiz

Kahraman, Bina Güçlendirme Kredisi’nin, düşük faiz oranıyla 2 sene geri ödemesiz ve 10 yıla kadar vadelerle alınabileceğine dikkat çekerek şu bilgileri verdi:

“Kredi ve kart borçlarına 6 ay varan erteleme”

Düzenlemenin akabinde bankalar başta olmak üzere finansal kurumlar, yeni düzenleme ve dayanak paketlerini de açıklamaya başladı. Esasen yeni takviyelerden evvel mevcut borçluluk durumlarındaki düzenlemelerin ve yasal hakların ortaya konulması daha yanlışsız olacaktır. Zelzele bölgesinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın gerek kişisel gerekse şahıs işletmesi olarak aldıkları kredilerin borçları silindi. Kimi bankalarda gerçek şahıslar ile belirlenen limitler dahilinde şirket kredileri kredi taksitleri ile kredi kartları ödemelerinde, 6 aya varan müddetlerde faizsiz ödeme erteleme getirildi.

“Haciz/icra vb. takipli alacaklarda da süreç yapılmaması kararı alındı”

Yeni kredilerde ise yeniden banka bazında değişmekle birlikte 6 aya varan vadelerde geri ödemesiz kredi paketleri oluşturuldu. Kimi bankalar ise düşük meblağlı çabuk nakit muhtaçlığı için, müşterilerine değişen meblağlarda eksi hesap olarak da tabir edilen kredili mevduat hesapları tanımladıklarını belirttiler. İlaveten, mali dayanakları yalnızca direkt fon transferi olarak düşünmemeliyiz çünkü süreç maliyetlerinden muafiyet, süreç prosedürlerinde kolaylaştırma, süreç mühletleri fonlamanın bir modülü. Bu çerçevede ise birtakım bankalar süreç masraf ve kurullarından muafiyet sağladıklarını duyurdular; ayrıyeten haciz/icra vb. takipli alacaklarda da süreç yapılmaması kararı alındı.

“Deprem riskli bölgelerde yaşayan vatandaşlar da yararlanabilir”

Sadece zelzele bölgesi değil, sarsıntı riskli bölgelerde yaşayan vatandaşların da kullanabileceği Bina Güçlendirme Kredisi’nden de kelam eden Kahraman, şu bilgileri verdi:

Esasen bu kredi yaklaşık üç yıldır sistemde. Bina güçlendirme kredisi almak isteyen vatandaşlarımız, öncelikle Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkili kılınan bir yapı kontrol firmasından alacakları riskli yapı raporu ardından bankaya başvurması gerekiyor. Kredi, düşük faiz oranlarının yanı sıra 2 sene geri ödemesiz ve 10 yıla kadar vadelerle alınabiliyor. Kentsel dönüşüm ve güçlendirme çerçevede verilen dayanakların üst limiti ise, 2 katına çıkarıldı. Yenilenecek binalar harç ödemelerinden muaf olurken, konut sahipleri de 18 aya kadar kira dayanağı alabiliyor. Türkiye’de riskli konut sayısının ise, yaklaşık 6 buçuk milyon olduğu iddia ediliyor.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir