Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Türkiye’ye yardıma gelen Kosova askerlerine madalya

Türkiye’ye yardıma gelen Kosova askerlerine madalya

SoleKinG SoleKinG -
10 0

Kahramanmaraş sarsıntılarının akabinde Türkiye’ye yardıma koşan Kosova askerleri, enkaz altından 4 kişiyi sağ çıkardı.

Görev mühleti dolduktan sonra ülkesine dönen askerler, Kosova Cumhurbaşkanı tarafından ödüllendirildi.

Kosova Cumhurbaşkanlığı ofisinde düzenlenen merasimde konuşan Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosova ordusunun, enkazda hayata tutunmaya çalışanları bulmak için yorulmadan çalıştığını ve gereksinim sahiplerine tıbbi yardım sağladığını söyledi.

“Ordumuz yiğitliğiyle tanınır”

Kosova ordusunun, Türkiye’deki depremzedelere yardım etmeyi sürdüreceğinin altını çizen Osmani, şunları söyledi:

Ordumuz, ulusumuzu dış tehditlere karşı muhafazanın yanında, gereksinim duyduklarında dost uluslara kararlılıkla takviye sağlamaya hazır olduğunu gösterdi. Ordumuz yiğitliğiyle tanınır ve Arnavutluk zelzelesinde olduğu üzere Türkiye ve Suriye sarsıntılarında de sıkıntı vakitlerde dost ve kardeş halklara da hizmet ettiğini kanıtlamıştır.

Osmani, ayrıyeten birliğe Cumhurbaşkanlığı Askeri Madalyası takdiminin, vatandaşa hizmet için verdikleri yorulmak bilmez uğraşlarının ve özverilerinin bir takdiri olduğunu belirtti.

“Kosova halkına minnettarız”

Bizlere yapılan maddi ve manevi yardımlardan ötürü Kosova halkına minnettarız. Bu dayanak, ülkelerimiz ortasındaki dostluk ve kardeşliğin güçlü ve sağlam olduğunu bir defa daha göstermektedir.

FSK askerleri, 8 Şubat’ta Hatay’da 2 yaşında bir kız çocuğu ve annesini, 12 Şubat’ta da 45 yaşındaki bir erkek ve 13 yaşındaki bir kız çocuğunu enkaz altından çıkarmayı başarmıştı. Osmani, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar nedeniyle ülkede 8 Şubat’ın ulusal yas ilan edildiğini duyurmuştu.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir