Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. “Solunum enfeksiyonları artabilir”

“Solunum enfeksiyonları artabilir”

SoleKinG SoleKinG -
16 0

TÜSAD (Türkiye Teneffüs Araştırmaları Derneği) İnfeksiyon Çalışma Kümesi Sözcüsü Prof. Dr. Berna Kömürcüoğlu, zelzele sonrasında, bölgede oluşan süreksiz ömür şartları ve soğuk hava maruziyeti nedeniyle, akut enfeksiyonlar ve kronik hava yolu hastalığı olan bireylerde akut alevlenmelere neden olabileceğine dikkat çekiyor.

Deprem bölgesinde muhtemel salgına yol açacak riskler nelerdir?

Deprem bölgesinde, öncelikle su şebekesinin ziyan görmesinden ötürü pak suya ulaşımda zorluk, tuvaletlerin yetersizliğinden ötürü temel hijyen problemleri ve gastro-intestinal* enfeksiyon riskini artırmaktadır. Bölgedeki soğuk hava şartları, yeni açılan çadır/ konteyner yerleşkelerinde toplu alanlarda yakın temas nedeniyle, hava yoluyla kolay kolay bulaşan teneffüs yolu enfeksiyonları artma riski mevcut. Tekrar enkaz altından yaralı olarak kurtarılan bireylerde tetanoz riskine karşı aşılanması büyük ehemmiyet taşıyor.

Kısa ve uzun vadede hangi salgın çeşitleri görülebilir?

Erken periyotta ortaya çıkabilecek gastrointestinal enfeksiyon risklerine orta ve geç devirde ise artan solunumsal enfeksiyonları riski eklenebilir.

İlk evrede olunması gereken aşılar ve tedbirler nelerdir?

Gerekli çevresel koşullar sağlanan kadar, kapalı şişe suların kullanılması, suların kaynatılarak içilmesi ya da klor tabletleri ile dezenfekte edilerek kullanılması, el ve tuvalet hijyenine dikkat edilmesi acil hami tedbirler olarak dikkat edilmeli.

Tetanoz aşısı üzere acil aşılamalar sonrasında bilhassa 65 yaş üzeri ve astım, KOAH üzere kronik teneffüs yolu hastalığı olan bireylerde muhtemel teneffüs yolu hastalıkları için mevsimsel grip, zatürre ve eksik COVID-19 aşılarının tamamlanmasını öneriyoruz.

Bakteriyel enfeksiyonların önlenmesi içinse bilhassa üşüme-titremeyle yükselen ve 39-40 dereceleri bulan ateş, bademcik enfeksiyonu, boğaz ağrısı, genel durumda süratli kötüleşme bulguları gösteren şahıslara erken devirde antibiyotik tedavisinin başlanması değerli. Ayaktan verilen tedaviye karşın semptomlar geçmiyor ve ilerliyorsa, hastanın kesinlikle hastane ortamında akciğer sineması ve kan analiziyle zatürre (pnömoni) açısından değerlendirilmesini tavsiye ediyoruz.

Derneğin sarsıntı bölgesinde yaptığı çalışmalarından bahseder misiniz?

TÜSAD, zelzele bölgesine dayanak olmak için birinci gün itibariyle seferber oldu. Zelzelenin birinci günü, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Umut Hareketi üzerinden depremzedeler için sıcak yemek, battaniye ve uyku tulumu bağışı yaptık. Süratle organize olarak, bölgede vazife yapan üye doktorların ve onların aracılığıyla meslektaşlarımızın gereksinimlerini tespit etmek için bir çalışma gerçekleştirdik.

İletişimin kesintisiz sürmesine katkı için bölgeye doktorların kullanımı için powerbank ve beden hijyeninde kullanılan sünger gereci tedarik ettik. Önümüzdeki günlerde bölgede misyon yapacak takımlarımız belirlendi, kısa müddette intikalleri sağlanacak ve yardımlar ulaştırılacak. *Gastro-intestinal enfeksiyonlar hem mide hem de ince bağırsak yolunu kapsayan iltahaplanmasına yol açan viral, bakteriyel yahut parazitik enfeksiyonlar.

Kaynak: Dünya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir