Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TCMB faiz indirecek mi, işte Goldman Sachs iddiası

TCMB faiz indirecek mi, işte Goldman Sachs iddiası

SoleKinG SoleKinG -
12 0

Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bu hafta gerçekleştireceği toplantıda siyaset faizini 100 baz puan indirmesi ile faizi sabit tutma mümkünlüğünü eşit seviyede gördüğünü açıkladı. Başka taraftan, raporda hükümetin zelzelenin GSYİH üzerindeki olumsuz tesirini dengelemek için genişlemeci siyaset arayışını hızlandıracağı belirtildi.

Faizleri iddia etmenin tek yolu, siyaset yapıcılardan rehberlik almaktır

Raporda, oranları varsayım etmenin şu anda olağandan daha sıkıntı hale geldiği belirtilerek, “Faizden çok makroihtiyati önlemlere dayanan mevcut heterodoks siyaset çerçevesinde, iktisatta siyaset faizlerinden mali şartlara geçiş zayıftır. Bu nedenle, faizleri iddia etmenin tek yolu, siyaset yapıcılardan rehberlik almaktır” sözleri kullanıldı.

Bakan Nebati’nin kelamları hatırlatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son periyotta faiz indirimlerine devam edileceği tarafındaki açıklamalarının akabinde faizlerin tekrar düşürülme mümkünlüğünün kıymetli ölçüde arttığı belirtilen raporda, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin de enflasyon düştükçe faizlerin daha da düşürüleceğinin sinyalini verdiği hatırlatıldı.

“Deprem sonrası atılacak adım maliden çok mali taraftan gelebilir”

Goldman Sachs ekonomistleri, kelam konusu raporda 6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin iktisat üzerindeki tesiri ve para siyaseti patikası hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Hükümetin, sarsıntının GSYİH üzerindeki olumsuz tesirini dengelemek için “genişlemeci siyaset arayışını hızlandıracağı” belirtilen raporda, “Ancak değişik bir halde, TCMB’nin şu ana kadar net fonlaması geçen hafta düştü.” yorumu yapıldı. Raporda ayrıyeten, hükümetin sarsıntının tesirlerine ait sonrasında atacağı bir adımın maliden çok mali istikametten geleceği belirtildi.

10 Şubatta yayımlanan notta neler var?

Goldman Sachs ekonomistleri Clemens Grafe ve Başak Edizgil tarafından hazırlanan ve 10 Şubatta yayımlanan notta, 1999 Marmara zelzelesinin GSYH’daki hissesinin, Kahramanmaraş zelzelesinin üç katından daha büyük bir bölgeyi etkilediği kaydedilmişti.

Akademik bir çalışmaya atıfta bulunan ekonomistler, 1999 sarsıntısının maliyetinin GSYH’nin yüzde 1,2’sine tekabül ettiğini belirterek, Kahramanmaraş zelzelenin bölgenin büyümedeki hissesi dikkate alındığında GSYH’ye maliyetinin yüzde 1’in epey altında kalabileceği hesaplanmıştı.

Morgan Stanley ve JPMorgan, TCMB’den faiz indirimi bekliyor

Morgan Stanley ekonomistleri, Merkez Bankası’nın 23 Şubat tarihinde gerçekleştireceği Para Siyaseti Konseyi toplantısında 100 baz puan faiz indirimine gitmesini beklediğini açıklamıştı. Yayımlanan notta, “Ancak sarsıntı felaketi ve acil afet yardımı için bilhassa devlet bankaları tarafından sağlanacak takviyelere duyulan muhtaçlığın 150 baz puanlık daha büyük bir faiz indirimi yahut Mart toplantısında ek bir faiz indirimi mümkünlüğünü artırdığı görüşündeyiz.” tabirlerini kullandı.

JPMorgan da geçen hafta yayımladığı raporda, TCMB’nin Şubat’ta 100 baz puanlık indirime gideceği varsayımın de bulunmuştu.

Kaynak: Dünya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir