Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Zelzele tehlikesi vatandaşları yapı denetmenleri ile tanıştırdı

Zelzele tehlikesi vatandaşları yapı denetmenleri ile tanıştırdı

SoleKinG SoleKinG -
12 0

Yapı Kontrol Kuruluşları Birliği Lideri Tayfun Gücenmez’e nazaran, 2001 öncesi inşa edilen binaların yüzde 99’u risk taşıyor.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen sarsıntıların akabinde vatandaşlar, oturdukları konutun sağlamlığını tartışmaya açtı.

Binanın sarsıntıya karşı sağlam olup olmadığı tahlil ediliyor

Binalarının inançlı olup olmadığını öğrenmek için yapı kontrol firmalarında yoğunluk oluşturan vatandaşlar, oturdukları binanın sarsıntıya karşı sağlam olup olmadığını riskli yapı tespiti ve performans tahlili ile öğreniyor.

Neler yapması gerekiyor?

Yapı Kontrol Kurumları Birliği Lideri Tayfun Gücenmez, vatandaşların birinci etapta neler yapması gerektiğini anlattı.

“Binanız yapı denetimliyse yüzde 99 üzerinde rahat olun”

Vatandaşların birinci etapta neler yapması gerektiğini bildiren  Gücenmez, şu bilgileri verdi:

Burada yapı kontrol talepleri değil de binaların durumlarıyla alakalı kamuoyunda sorgulama başladı. Yapı kontrollerinde binalarımızda her ne kadar problem yaşansa da kullanma müsaade dokümanı aldıysanız, binanız yapı denetimliyse yüzde 99 üzerinde rahat olun.

“Binalarınızın İmar Barış’ndan yararlanmadığına emin olun”

Binaların İmar Barışı projesi çerçevesine girmediğine dikkat edilmemesi gerektiğini bildiren Gücenmez, dikkat edilecek öteki noktaları şöyle sorguladı:

Binalarınızın İmar Barışı’ndan yararlanmadığına emin olun, kolonlarının kesilmediğinden emin olun. Burada dükkan katları varsa dükkan katlarının duvarlarıyla oynanmadığından emin olun. Biz çoklukla bu tip yönlendirmeler yapıyoruz. Vatandaşlarımızın binalarını denetim ettirmeleri gerekiyorsa İnşaat Mühendisleri Odasına bağlı statik ofislerden ya da Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza bağlı kentsel dönüşüm ofislerinden yardım alabilirler.

Tayfun Gücenmez

“2001 öncesi inşa edilen binaların yüzde 99 oranında riskli olduğunu söyleyebiliriz”

Eski binaların günümüzde yapılan binalara nazaran daha dayanıksız olduğunu belirten Gücenmez, bu mevzuda dikkat edilecek tarih aralığını şöyle sıralandırdı:

2001 öncesi inşa edilen binaların yüzde 99 oranında riskli olduğunu söyleyebiliriz. Zira bugüne kadar kentsel dönüşüm ile ilgili yapılan çalışmalarda bu net bir formda görülüyor. Vatandaşlarımız şu formda düşünmeliler: ‘Bizim binamız eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, yenilememiz gerekiyor, bununla ilgili nasıl bir yol izlemeliyiz?’ Bir diğer yol olarak da dairelerinin biraz küçültülmelerine karar verip zelzeleye sağlam binalarda oturmaları da bizim tavsiyelerimiz ortasında. Maalesef ekonomik manada fedakarlıklar yapılmadan bu sorunlar giderilmiyor. Maliklerin ortak bir halde karar alıp bu sürece başlamaları gerekiyor.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir