Amasya Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ABD’de imalat sanayi beklentilerin üzerinde arttı

ABD’de imalat sanayi beklentilerin üzerinde arttı

SoleKinG SoleKinG -
11 0

S&P Küresel, ABD’nin şubat ayına ait imalat, hizmet ve bileşik PMI öncü datalarını açıkladı.

Buna nazaran, imalat sanayi PMI, şubatta bir evvelki aya kıyasla 0,9 puan artışla 47,8 bedeline yükseldi. Piyasa beklentilerinin üstünde artış kaydeden endeksin bu periyotta 47,1 bedelini alması öngörülüyordu. Kesimdeki daralmanın sürdüğüne işaret eden endeks, ocakta 46,9 olmuştu.

ABD’de hizmet bölümü PMI da şubatta geçen aya nazaran 3,7 puan artarak 50,5 bedeline çıktı. Piyasa beklentilerinin üzerinde gelen endeksin 47,2 bedelini alacağı kestirim ediliyordu. Hizmet kesiminde genişlemeye işaret eden endeks, ocakta 46,8 olmuştu.

PMI da ocakta 46,8 pahasını almıştı

İmalat ve hizmet dallarını kapsayan bileşik PMI ise şubatta aylık bazda 3,4 puan artışla 50,2’ye yükseldi. Ekonomik faaliyetteki genişlemeyi gösteren bileşik PMI da ocakta 46,8 bedelini almıştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P Küresel Başekonomisti Chris Williamson, şubatta yüksek faiz oranları ve hayat pahalılığına karşın enflasyonun tepe yaptığı ve resesyon risklerinin azaldığına dair işaretlerle iş dünyasında olumlu bir havanın yaşandığını tabir etti.

Sıkı iş gücü piyasasının enflasyon üzerindeki üst istikametli risklerine işaret eden Williamson, hizmet dalındaki fiyat artışının hızlanmasının, daha yüksek faiz oranlarına yönelik davetleri artırarak başlamakta olan genişlemeyi bastırabileceğini söyledi.

PMI bilgilerinin 50 ve üzerinde kıymetler alması kesimde genişlemeye, 50’nin altında kalması ise daralmaya işaret ediyor.

Kaynak: Dünya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir